Kvalitní zakrytí siláží

22. června 2021

s využitím špičkové technologie bariérových plachet

Výroba objemných krmiv představuje celou sérii jednotlivých úkonů a technologických kroků, které mají za cíl produkci a následně i uchování krmiva v maximální možné kvalitě. Klíčovou fází během výroby siláží je zvládnutí procesu řízené fermentace. Jedním ze základních předpokladů úspěšného fermentačního procesu je vytěsnění vzduchu a následné dokonalé uzavření silážního žlabu.

Vzduch - nepřítel číslo 1

Při výrobě siláže s nejvyšší kvalitou je důležité odstranit vzduch během silážování a zastavit návrat vzduchu zpět. Zde stále platí zlaté pravidlo, kdy rychlost naskladňování řídí právě dusací technika. Klíčový krok v podobě rozvrstvení řádně nařezané hmoty o odpovídající sušině a následné dokonalé udusání nelze nahradit žádným následným opatřením. Vytěsnění vzduchu omezuje působení kvasinek a dalších nežádoucích mikroorganismů, přítomných běžně v prostředí. V průběhu této první fáze fermentačního procesu dochází k dodýchávání rostlinných buněk, uvolňování CO2, tepla a vody. Čím rychleji se povede tento první krok ukončit, tím méně ztrát můžeme očekávat.

Skutečná kyslíková bariéra

Zakrytí žlabu musí proběhnout co nejdříve po ukončení dusání a toto uzavření by mělo být prakticky hermetické. Pro tento účel je velmi výhodné použít speciální typ plachet s kyslíkovou bariérou EVOH, která zabraní zpětnému pronikání kyslíku do siláže a to i při dlouhodobém skladování.

V přiložené tabulce je zaznamenán výsledek měření propustnosti kyslíku plachtami, a to jak v laboratorních, tak v běžných podmínkách. Z obvykle používaných plachet byla do testu zařazena podkladová mikrotenová folie 45 μm a černobílá plachta 180 μm v porovnání s jednotlivými typy plachet SealPlus. Testy prokázaly, že například běžně používaná černobílá plachta o síle 180 μm vykazuje prostupnost kyslíku více než 60× vyšší než 150 μm plachta SealPlus. Toto radikální snížení množství kyslíku prostupujícího do horních vrstev siláže diametrálně snižuje schopnost růstu kvasinek a plísní. Jestliže se povede udržet počty plísní a kvasinek na nízké úrovni hned od začátku fermentačního procesu, bude jejich schopnost pomnožení i následně při otevření siláže omezena.

Sortiment produktů SealPlus bariérové plachty

V naší nabídce naleznete sortiment kyslíkově bariérových plachet SealPlus:

  • SealPlus 45μm béžová: ideální náhrada běžně používaných mikrotenových folií. Tato plachta se používá jako první vrstva při zakrývání a je potřeba ji chránit krycí síťovinou nebo běžně používanými krycími plachtami.
  • SealPlus 80μm béžovo-černá: tato plachta umožňuje zakrytí silážního žlabu pouze v jednom kroku a nahrazuje zakrytí mikrotenovou a zároveň krycí fólií. Ochranu proti mechanickému poškození je možné zvýšit použitím krycí síťoviny.
  • SealPlus 150μm béžovo-černá: plně nahrazuje klasické zakrytí (mikroten + krycí plachta), tzn. vše v jednom kroku.

Plachty jsou standardně vyráběny v rozměrech:

  • šířka: 4 – 64 metrů (po 2 metrech)
  • délka: 35; 50; 75; 110; 300 metrů (ostatní rozměry na vyžádání)

K dotěsnění plachet, především u stěn silážního žlabu, doporučujeme použití zátěžových sáčků.
 

Využijte nezměněných cen pro celou sezónu 2021

Přes nepříznivou situaci na trhu základních surovin pro výrobu silážních plachet, kvůli které musela většina dodavatelů přistoupit k navýšení koncových cen, se nám povedlo domluvit s výrobcem a udržet ceny silážních plachet SealPlus pro celou silážní sezónu 2021 na původních hladinách. Neváhejte se proto na nás obrátit a získáte skutečnou kvalitu za výhodných podmínek.

Autor článku

Bc. David Novotný

Garant konzervace krmiv