Jak sestavit krmnou dávku koně

29. června 2022

Co je nutné předem znát? Krmnou dávku pro koně sestavujeme na základě těchto parametrů: plemeno, pohlaví, váha a věk koně. Typ práce (rychlá, silová, vytrvalecká, nutnost koncentrace, apod.). V článku uvádíme několik základních pravidel pro sestavení krmné dávky:

1. Příjem = výdej

Příjem živin musí odpovídat potřebě koně na danou práci a věk.

2. Vyvážená krmná dávka

Klaďte důraz nejen na množství energie a proteinů v krmivu, ale také na kvalitu bílkovin (aminokyselinové složení) a obsah makroprvků, mikroprvků a vitaminů.

3. Množství „jádra“ ≤ množství píce

Dodržujte jednoduché pravidlo: množství jadrného krmiva je menší nebo rovno (v závislosti na práci) množství sena v kilogramech (tzn. 6kg sena = max. 6kg jádra). Jedná se o množství vlákniny nutné pro vstřebání bílkoviny ve střevě.

4. Nepřekrmujte jádrem

Vzhledem k poměrně vysokému obsahu bílkoviny v jadrném krmivu je vhodné jeho množství v krmné dávce pečlivě odměřit. Maximální množství jádra, které je dospělý kůň (500kg ž.v.) schopen strávit je okolo 6kg. Vše ostatní bez užitku projde trávicím traktem.

5. Volba formy Energie (cukry × tuky, nebo jejich kombinace)

Velmi závisí na typu práce (vytrvalci × „sprinteři“, apod.).

6. „Vyladit“ krmnou dávku

Snažte se v maximálním množství parametrů krmné dávky přiblížit ideální potřebě, té pochopitelně nelze nikdy absolutně dosáhnout, nicméně lze se pohybovat okolo ní v tolerančním rozmezí (viz. níže).

Tolerance živinových ukazatelů

  • Energie, bílkovina (DE, Prot.) ± 8% denní potřeby
  • Makroprvky ± 33% denní potřeby
  • Mikroprvky, Vitamín ± 50% denní potřeby

Při sestavování krmné dávky je nutné zohlednit využitelnost jednotlivých forem živin (např. Ca ze sena × Ca z minerálního doplňku, apod.), které v některých případech dosahují i pouhých 10% skutečného obsahu.