Kloubní výživa - fakta

29. června 2022

S touto problematikou se v průběhu kariéry svého koně setkal téměř každý chovatel. Náš trh nabízí nepřebernou škálu nejrůznějších kombinací “ na klouby“ s řadou obsahových látek , vede nás tato situace k podání  rozboru účinných látek v kloubních preparátech na základě biochemických znalostí.

Účinné látky

Chondroitin a glukosamin sulfát

působí  protizánětlivě, a lehce tlumí bolest, koně si je za běžných podmínek tvoří sami na základě potřeby. Má vliv na výstavbu chrupavky.

Kolagen

je skleroprotein, ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základním stavebním kamenem pojivových tkání. V současnosti je jej známo cca 27 typů, přičemž nejmasivnějším je kolagen I. typu, ten představuje téměř 90% z celkového obsahu kolagenu v organismu a tvoří šlachy, vazy a chrupavky. Kůň má schopnost vlastní syntézy kolagenu, při přiměřeném zatížení a vyvážené výživě.

Kyselina hyaluronová

je součástí kloubní tekutiny a tvoří tenkou vrstvu oddělující třecí plochy chrupavek

MSM

methylsulfonylmethan, jedná se o zdroj přírodní síry vhodné pro kloubní aparát. Klinické studie však doposud neprokázaly účinek na klouby či šlachy, prokázaný efekt je doposud tlumení bolesti a protizánětlivý účinek. Z toho důvodu je oblíbený u jezdců military koní pro „bezbolestný“ cross.

Boswellia serrata

rostlina známá již od středověku s prokázaným protizánětlivým a hojivým účinkem díky obsahu boswellových kyselin.