Možnosti snížení energetické náročnosti při výrobě krmiv pro drůbež

11. dubna 2023

V současné době procházíme bezprecedentním zvýšením cen energií a energetických surovin. Výkrm brojlerů a produkce násadových vajec jsou v naší zemi zásadní produkcí drůbežářského průmyslu.
Od devadesátých let minulého století, kdy došlo k velkému rozmachu v produkci brojlerových kuřat a tím navázanou produkcí násadových vajec, toto odvětví nestálo před takovou výzvou.

Výkrm brojlerů patří, co se týče spotřeby tepla a elektrické energie, mezi nejnáročnější ve srovnání s ostatními druhy hospodářských zvířat, proto se současná situace drůbežnictví velice dotýká. S blížící se zimou při aktuálních cenách za energie u našich chovatelů ztrácí české kuřecí mezinárodní konkurenci, ale i konkurenci mezi ostatními druhy mas.

Jak zvýšit efektivitu krmiva při vysokých cenách surovin jsme vám přiblížili v jarním čísle tohoto časopisu. Nyní bychom chtěli se zaměřit na možnosti snížení spotřeby plynu a elektrické energie při výrobě krmiva pro brojlery. Celkem 95 % krmiva pro kuřata se vyrábí ve formě granulí, kdy dojde k napaření krmiva párou a stlačením v granulačním lisu na požadovaný průměr granule.

Při dnešních cenách může být náklad na granulaci až 750 Kč na tunu krmiva. Výhodným řešením pro výkrm brojlerů může být v tomto případě kombinované použití granulí a sypké směsi. Ideálním řešením je použití starterové směsi ve formě minipelet nebo granulové drtě a zbytek výkrmu podávat krmivo sypké, které je zpracováno na strukturálním šrotovníku.

Výsledkem je prodloužení výkrmu o 1,5 až 2 dny, snížení úhynu o 1,5 až 2 % a srovnatelná konverze krmiva. Použití sypké směsi má i další výhody: zlepšení integrity střeva, potlačení dysbakteriózy, suší podestýlka a zlepšení skóre lézí na běhácích, tedy celkového welfare chovu.

Jsme přesvědčeni, že použití sypké směsi pro brojlery je možnou alternativou, která je podpořena i tlakem na snížení produkce ze strany porážky.

Autor článku

Ing. Miloš Joch

Garant výživy drůbeže