Rozhovor s Ondřejem Matějkou

28. listopadu 2022

Ondřej Matějek (29 let), jednatel firmy Forst Agro s. r. o. Ketris s.r. o.  Obě společnosti se zaměřují na distribuci chovatelských potřeb pro velkochovatele i drobnochovatele a zároveň realizace stájových technologií.

Ondřej Matějek je mladý, ambiciózní a úspěšný podnikatel. Své obzory si rád rozšiřuje při cestování, které ho obohacuje nejen o nové přátele, ale i o situace, ve kterých se učí brát život s lehkostí a nadhledem. Mezi jeho koníčky patří i jeho práce, což se nesmazatelně propisuje ve společnostech Forst Agro s. r. o. a Ketris s. r. o., jejichž je jednatelem.

 

 

Mohl byste přiblížit začátek své podnikatelské kariéry ve firmě Forst Agro s. r. o?

Začátek mého podnikání se úzce pojí s navázáním přátelství s Bronislavem Formánkem. Spolu s ním se mi dostalo v roce 2018 příležitosti koupě a převzetí společnosti Forst Agro s. r. o. od pana Forsta. Chtěli jsme zachovat původní myšlenku společnosti, nicméně bylo nutné podniknout řadu kroků k modernizaci celé firmy. Od rozšíření portfolia – například krmiv a minerálně-vitaminových doplňků – od firmy MIKROP ČEBÍN a. s., stájového vybavení, dojicí techniky a zpracování mléka, až po zkvalitnění servisu pro zákazníky.

O dva roky později přišel další významný krok ve vaší kariéře, a to převzetí firmy Ketris s. r. o., která se specializovala na farmářské a chovatelské potřeby. Mohl byste tuto společnost představit?

V roce 2020 jsme převzali společnost Ketris s. r. o., kterou jsme od základu refreshovali. Ketris s. r. o., sídlící v Brně, se specializuje na široké spektrum farmářských a chovatelských potřeb pro hospodářská zvířata, koně a domácí mazlíčky. Proběhla změna sídla firmy, přesídlení a přestavba do moderních prostor, otevření nové pobočky v západních Čechách – v Tachově, vytvořili jsme třípatrovou skladovací galerii, nový systém exportu objednávek, nové webové stránky a během jednoho roku jsme celou společnost znovu nastartovali. Firma jako jedna z mála v České republice nabízí chovatelům produkty od společnosti Kerbl. V roce 2022 přebereme Jezdecké potřeby Oluk.cz, který se specializuje na westernové ježdění a následně v tomto roce chceme otevřít showroom v Brně.

V čem spatřujete svůj největší přínos do obou společností?

Obě společnosti byly prosperující, ale osobně vnímám jako svůj největší přínos pro ně to, že jsem vybudoval stabilní, funkční a spolehlivý personální tým. Dokázal jsem odhadnout kvality a přednosti každého z nich. Povedlo se mi významně rozšířit portfolio produktů pro naše zákazníky a následně zkvalitnit servis vůči nim. Ve společnosti Forst Agro s. r. o. jsme portfolio rozšířili o chladicí tanky a realizace ledkových osvětlení ve stájích. Také velmi kladně vnímám v obou firmách reakce zákazníků na přestěhování se do nových moderních prostor.

Jaké máte s oběma společnostmi cíle do budoucna?

Ve firmě Ketris s. r. o. je to určitě hobby program – především koně, chovatelství, pet a hospodářská zvířata. Ve Forst Agro s. r. o. se chceme primárně zaměřit na profi vybavení stájí. Soustavně také pracujeme na rozvoji a stálém vylepšování našich eshopů, kterým se každý den naplno věnuje tým pěti lidí. Progres za minulý rok byl obrovský.

Jak u vás funguje objednávání zboží? Jak vypadá objednávání zboží větších zákazníků?

U všech zákazníků si dáváme velice záležet na osobní vazbě a vztahu. Objednávky ale přicházejí i prostřednictvím telefonického spojení, e-mailů a tvoří se také přímo na našich pobočkách. Aktuálně máme v plánu otevírat jednu novou, a to v Brně. Prodejna by se měla zaměřovat na jezdecké potřeby.

Mohl byste popsat spolupráci s firmou MIKROP ČEBÍN a. s.?

Spolupráci s vaší firmou jsem zprvu nevěnoval přílišnou pozornost. Až následně se vztah mezi našimi firmami rozvinul, přibrali jsme nové zboží, v Ketrisu s. r. o. jsme zařadili minerálně-vitaminové doplňky a krmiva pro koně. Sortiment, který nám dodáváte, je u našich zákazníků oblíbený a velmi žádaný. Tímto bych chtěl poděkovat vám a celé vaší firmě a zároveň vyjádřit vděk vůči našim zaměstnancům ve firmách Forst Agro s. r. o. a Ketris s. r. o.

Autor článku

Petr Chvojka

Vedoucí Hobby sortimentu a zájmové chovy