Výživa a krmiva pro lesní zvěř

10. října 2019

od společnosti MIKROP ČEBÍN a.s.

MIKROP ČEBÍN a.s ve svém Hobby programu nabízí široký sortiment výrobků pro drobnochovatele, chovatele koní, sportovní rybáře a v nemalém podílu i ucelenou řadu výrobků pro lesní zvěř.

Pokusné krmné zařízení
Pokusné krmné zařízení

Ta v sobě zahrnuje kompletní směsi a bílkovinné koncentráty v granulované formě, minerální krmiva s vitamíny, premixy, granulovaná medikovaná krmiva, lizy a instantní lizy pro spárkatou zvěř ve volné přírodě, v oborových, zájmových a farmových chovech. Dále nabízíme granulované krmné směsi pro bažanty a zajíce. Všechny výrobky se skládají z kvalitních a chuťově atraktivních surovin. Slouží k udržení dobrého výživového a zdravotního stavu a ke zlepšení kvality a bodové hodnoty trofejí spárkaté zvěře. Hlavně majitelé farmových chovů ocení certifikát Bez GMO, který společnost získala začátkem tohoto roku.

Základním výrobkem v inovovaném sortimentu je LZ – Parožení. Je to doplňková granulovaná směs pro spárkatou přežvýkavou zvěř. Zvěři se začíná předkládat už 4 až 6 týdnů před shazováním paroží a po celou dobu parožení v dávce 0,25–1,50 kg na kus a den podle druhu zvěře. Podávání této směsi zlepšuje u trofejové zvěře délku a hmotnost paroží, u březích samic příznivě ovlivňuje hmotnost plodu a u narozených mláďat jejich životaschopnost.

Granulovaný bílkovinný koncentrát BK – LZ Srnec je určen pro srnčí zvěř. Zkrmuje se smíchaný v poměru 1 : 3 s celým, popř. mačkaným ovsem nebo ječmenem. Takto vytvořenou směs můžeme předkládat srnčí zvěři už od konce září v množství 0,25–0,4 kg na kus a den. Směsí přikrmujeme až do konce února, v případě nepříznivého počasí (vysoká sněhová pokrývka, silné mrazy) i déle. Po dlouholetých dobrých zkušenostech v mnoha MS s touto směsí, správným způsobem přikrmování a následně správným průběrným odstřelem nejenom samčí zvěře, mají myslivci ve svých revírech opravdu kvalitní a zdravou populaci srnčí zvěře.

Pokusné krmné zařízení
Pokusné krmné zařízení

Granulovaný bílkovinný koncentrát BK – LZ Daněk je určen pro dančí a jelení zvěř. Koncentrát se míchá v poměru 1 : 3 s celým, popř. mačkaným ovsem nebo ječmenem. Touto směsí se krmí dančí zvěř v době parožení od března do počátku srpna v množství 0,8–1,2 kg na kus a den. U jelení zvěře je to od poloviny ledna do poloviny července v množství 1,5–2,5 kg na kus a den.

Granulovaný bílkovinný koncentrát BK – LZ Muflon určený pro mufloní zvěř obsahuje by-passový protein a aminokyselinu methionin pro dosažení větších délkových nárůstů toulců. Koncentrát smíchaný v poměru 1 : 2 s celým, popř. mačkaným ovsem nebo ječmenem vytvoří směs, která se dávkuje v množství 0,4–0,6 kg na kus a den.

Dalšími granulovanými výrobky v  nabídce jsou kompletní krmné směsi – KS. Jsou vyrobeny hlavně pro chovatele, kteří nedisponují vlastním obilím a nemají časové, technické a personální možnosti míchat si krmné směsi sami. Právě pro ně specialisté pro výživu zvěře vytvořili směsi KS Srnec, KS DaněkKS Muflon. Už z jejich názvu je zřejmé, pro jakou zvěř jsou určeny. Podávají se ve stejných dávkách a obdobích, jako směsi vytvořené z bílkovinných koncentrátů.

Další, nedílnou součástí výživy lesní zvěře jsou minerální krmiva s vitamíny. Slouží k doplnění krmných dávek v období nejnáročnějším na potřebu živin a to hlavně v období březosti, kojení mláďat a růstu paroží nebo toulců u samčí zvěře. Svým obsahem makroprvků, (vápník, fosfor, sodík, hořčík) a obsahem mikroprvků, (měď, železo, mangan, zinek, jód, kobalt, selen) a vitamínů (A, D,E a B) splňují směsi nejvyšší nároky na dnešní moderní výživu.

MIKROP ČEBÍN a. s. vyrábí několik druhů těchto směsí. V první řadě je to směs Mikros LZ. Tato směs je určena chovatelům, kteří si mají možnost vyrábět granulované krmné směsi sami. Přidává se v objemu 7% do krmné směsi sestavené např. z 13% sójového šrotu a 80% ječmene nebo ovsa.

Minerálně-vitaminová směs pro spárkatou zvěř Mikros LZ Plus je základní směsí, která se přímo přidává a míchá s jádrem. Dávkování je od 25g až po 110 g na kus a den dle druhu zvěře. Je dobře osolena a ochucena anýzem, kvůli atraktivitě pro zvěř. Je zvěří velice dobře přijímána.

Velmi oblíbené u našich zákazníků, jak příznivou cenou, tak vynikajícím příjmem zvěří, jsou minerální krmiva s vitaminy LZ Daněk, LZ Daněk S (se sójou), LZ Jelen, LZ SrnecLZ Muflon S. Tyto krmiva jsou pro lepší příjem ochuceny anýzem a jejich prašnost je eliminována přidáním rostlinného oleje do receptury.

Velmi úspěšným produktem v naší nabídce jsou instantní lizy a to ML Solný mikroinstant a nově zařazený do nabídky ML Srnec instant, který se zrodil na základě požadavků myslivců z mysliveckých spolků. Právě oni, po dobrých zkušenostech s instantním lizem Mikroinstant, projevili zájem o podobný produkt, který by ale plně vyhovoval k doplnění minerálních látek pro srnčí zvěř touto snadnou a levnou formou.

Důkazem o neustálé komunikaci s našimi zákazníky, chovateli a myslivci, o výživě a potřebách jimi chované zvěře jsou individuální výrobky. Minerální krmiva s vitaminy a granulovaná krmiva jsou vyrobeny právě na základě výzkumu a požadavků chovatelů farmových chovů, velkých obor daňků a muflonů, a v jednom případě i jelenů chovaných ve volnosti. Takto vznikají výrobky např. při problémech lámavosti paroží hlavně u daňků a odlupčivosti toulců u muflonů. Na požadavek zákazníka jsou vytvořeny směsi s vyvažovačem mykotoxinů při nekvalitním objemovém krmivu nebo směsi s optimálním obsahem tuku při nedostatku energie u kolouchů jelena evropského v zimním období ve vysokohorském prostředí apod. Po zavedení do systému přikrmování v daných lokalitách, jsou tato krmiva po kladných zkušenostech zařazena do sortimentu i pro ostatní chovatele.

Specialisté společnosti MIKROP ČEBÍN a. s. pro výživu zvěře jsou schopni sestavit celoroční přikrmování zvěře na základě zhodnocení velikosti a úživnosti dané lokality, počtem krmných míst pro zvěř a potravních možností chovatele. Slouží jim k tomu také vlastní laboratoř v sídle firmy, kde po živinovém rozboru jadrných a objemných krmiv chovatele vzniká návrh vhodných krmiv a doplňků do dané lokality. Po konzultaci s majitelem jsou tyto krmiva nebo doplňky vhodně aplikovány.

V honitbě Zálesí, pronajaté od LČR, byly vytipovány dvě vhodné modelové lokality pro sledování preference a spotřeby minerálních krmiv s vitamíny sičí, mufloní a srnčí zvěří. Modelové lokality jsou umístěné tak, aby v jejich nejbližším okolí zvěř měla dostatek klidu a krytu a její aktivita nebyla do 200 m ovlivňována lovem. Na těchto lokalitách byla vybudována 2 krmná zařízení pro aplikaci minerálních krmiv zvěři. Krmná zařízení jsou nepřetržitě monitorována pomocí dvou fotopastí umístěných v jejich bezprostřední blízkosti na kmeni stromu. Zde se zkouší složení receptur a atraktivita pro zvěř předtím, než se produkt dostane k zákazníkovi. Zkušenosti z těchto míst jsou velmi cenné pro další neustálý vývoj výrobků naší společnosti.

Velmi důležitým a momentálně s nadcházejícím podzimem aktuálním produktem jsou medikované granulované směsi pro spárkatou zvěř. Přípravek WILD MIX obsahuje léčivo CERMIX premix ad us.vet. s účinnou látkou ivermektin. U spárkaté přežvýkavé zvěře působí proti oblým červům zažívacího traktu a plic, proti podkožní a nosohltanové střečkovitosti, zákožkám svrabovým a vším.

Přípravek WILD MIX-2 obsahuje léčivo RAFENDAZOL premix ad us.vet. s  účinnou látkou rafaxanidum a mebendazolum. Má širokospektrální účinek proti oblým červům zažívadel a plic, proti motolicím a nosohltanové střečkovitosti a je určen do oblastí s výskytem motoličnatosti.

O kvalitě a účinnosti těchto dvou medikovaných směsí se každoročně, už vice než 15 let, přesvědčují myslivci a chovatelé z několika OMS-ů, desítky mysliveckých sdružení a obor.