Eliminace poruch pohybového aparátu u prasniček

22. října 2021

cesta k rentabilitě chovu

Jedním z významných faktorů, které ovlivňují ekonomiku chovu, je úspěšný odchov prasniček, které jsou neustále potřeba na obnovu stáda. Naším cílem je odchovat zdravé, dlouhověké, plodné prasnice, s pevnou kostrou, zdravými spárky a vysokou užitkovostí.Jedním z významných faktorů, které ovlivňují ekonomiku chovu, je úspěšný odchov prasniček, které jsou neustále potřeba na obnovu stáda. Naším cílem je odchovat zdravé, dlouhověké, plodné prasnice, s pevnou kostrou, zdravými spárky a vysokou užitkovostí.

Významným faktorem, který toto ovlivňuje, je bezesporu výživa. Výživa prasniček však nesmí být příliš intenzivní, jako je tomu např. u výkrmu prasat, protože kostra prasničky pak nedokáže udržet krok s rychlým nárůstem hmotnosti, a to se následně negativně projevuje na kvalitě končetin, kloubů a spárků. S nemocnými nebo kulhavými prasničkami se zvyšuje míra brakace.

Jedním z řešení, jak podpořit správný růst kosterního aparátu a spárků, je přidávat do krmné směsi přídavky minerálních látek a stopových prvků.

Naše společnost uvádí na trh novinku s názvem MIKROP Mix a MIKROP Mix Premium, což je speciální doplňkové krmivo pro prasničky (lze podávat i prasnicím s klinickými příznaky kulhání) podporující růst a vývin kostry sestavené z biologicky nejvyužitelnějších surovin.

MIKROP Mix obsahuje 20–50 % biologicky nejvyužitelnějších mikroprvků v chelátové formě (měď, železo, zinek, mangan a selen) a spoustu dalších zásadních látek.

Dále přinášíme naprostou novinku na českém trhu, a to MIKROP Mix Pre-mium, který oproti standardnímu MIKROP Mixu obsahuje navíc chondroprotektiva, kterými jsou D-glucosamin sulfát, hydrolyzovaný kolagen a chondroitin sulfát. V MIKROP Mix Premium jsou také zastoupeny mikroprvky v chelátové formě, a to z 50–75 % (měď, železo, zinek, mangan a selen) plus další důležité látky k správnému vývinu a růstu kostry.

Význam a vliv jednotlivých mikroprvků v našich výrobcích

Měď je velmi důležitá pro tvorbu krve, je součástí mnoha enzymů, ovlivňuje osteogenezi, pigmentaci a keratinizaci srsti. Železo je součástí hemoglobinu a podílí se tedy na okysličení celého organismu. Zinek v organismu působí na růst, vývin, reprodukční schopnost (působí na pohlavní žlázy a aktivuje hormonální činnost hypofýzy), tvorbu kosti a krve. Mangan se účastní tvorby kostí, podílí se na ukládání Ca a P v kostech, má vliv na růst, rozmnožování a tvorbu krve. V neposlední řadě selen, je silným antioxidantem, společně s vit. E podporuje imunitu zvířete, růst a spárky.

Prémiový MIKROP MIX, jak již bylo popsáno výše, obsahuje chondroprotektiva. D-Glukosamin se podílí na tvorbě kloubního pouzdra a má analgetický účinek. Chondroitin sulfát je jednou z hlavních složek kloubních chrupavek, kde váže vodu a zajišťuje její pružnost. Na závěr nám známý kolagen, který se podílí na tvorbě a ochranné bariéře chrupavek, šlach, vazů, kloubního pouzdra a spárků.

Správnou kombinací a množstvím jednotlivých látek a mikroprvků dosáhnete žádaného výsledku a kulhání už bude minulostí!

 

Neváhejte a vyzkoušejte naši řadu MIKROP Mix

Autor článku

MVDr. Aleš Brychta

Garant výživy prasat