Somatické buňky v mléce jsou důležitým ukazatelem zdraví vemene dojnic a kvality mléka. Zvýšený počet somatických buněk (SB) signalizuje přítomnost infekce, nejčastěji mastitidy, což má negativní dopad na produkci mléka, jeho kvalitu i následnou ekonomiku chovu. Jedním z efektivních způsobů, jak zlepšit zdraví mléčné žlázy a snížit počet somatických buněk, je optimalizace výživy, zejména zařazením organických forem stopových prvků, jako jsou zinek a selen. Tyto minerály hrají klíčovou roli v imunitní odpovědi, hojení tkání a ochraně před oxidačním stresem.
VÝZNAM SOMATICKÝCH BUNĚK V MLÉCE
Somatické buňky (SB) jsou přirozenou součástí mléka a zahrnují především bílé krvinky (leukocyty) a epiteliální buňky mléčné žlázy. U zdravé mléčné žlázy se jejich obsah v mléce pohybuje pod 100 000 buněk/ml. Při vyšších hodnotách SB dochází ke snížení kvality mléka a ke zhoršení jeho technologických vlastností při zpracování. Zvýšený počet somatických buněk bývá spojen s infekčními i neinfekčními faktory, jako jsou bakteriální infekce, stres, nedostatečná výživa, špatná hygiena dojení, nízká úroveň zoohygieny mléčné žlázy apod. Cílem chovatelů je udržet počet somatických buněk na co nejnižší úrovni, čímž lze zlepšit zdravotní stav stáda, snížit ztráty produkce a získat lepší výkupní cenu za mléko vyšší kvality.
ROLE ZINKU A SELENU V IMUNITĚ DOJNIC
Zinek a selen patří mezi esenciální stopové prvky nezbytné pro správné fungování imunitního systému a zdraví kůže i sliznic.
ZINEK JE KLÍČOVÝ PRO:
- správnou funkci enzymů a buněčného metabolismu,
- podporu imunitního systému, zejména fagocytózy a produkce protilátek,
- regeneraci tkání a hojení ran, což je důležité při prevenci a léčbě mastitid,
- ochranu před oxidativním stresem a zlepšení integrity vemene aj.
Selen se v těle vyskytuje hlavně jako součást enzymu glutathionperoxidázy, který působí jako antioxidant.
HLAVNÍ PŘÍNOSY SELENU ZAHRNUJÍ:
- ochranu buněk před poškozením volnými radikály,
- posílení imunity a snížení rizika infekcí,
- lepší plodnost a zdraví mléčné žlázy,
- redukci zánětlivých procesů v organismu aj.
ORGANICKÉ VERSUS ANORGANICKÉ FORMY STOPOVÝCH PRVKŮ
V krmivářství se zinek a selen dodávají ve dvou základních formách – anorganické (např. oxidy, sírany, seleničitany) a organické (cheláty, proteináty, selenomethionin). Výzkumy ukazují, že organické formy jsou pro zvířata lépe využitelné a mají vyšší biologickou
dostupnost.
JAKÉ JSOU OBECNÉ BENEFITY ORGANICKÉ FORMY ZINKU A SELENU:
- lepší vstřebatelnost ve střevech,
- delší doba retence v organismu,
- efektivnější využití v metabolických procesech,
- přispívají k vyšší aktivitě imunitních buněk,
- snižují oxidační stres a podporují rychlejší hojení tkání,
- vedou ke snížení počtu somatických buněk v mléce.

DOPORUČENÉ DÁVKOVÁNÍ A ZAČLENĚNÍ DO KRMNÉ DÁVKY
Pro dosažení optimálních výsledků je důležité zajistit správné množství těchto stopových prvků v denní krmné dávce:
- Zinek: 40 až 60 mg/kg sušiny krmiva (z toho alespoň 30 % ve formě organického zinku), což při průměrném příjmu 22 kg sušiny/den dojnicí představuje požadavek 880 až 1320 mg Zn/krávu/krmný den. Vyšší dávky Zn mohou podpořit zlepšení zdravotního stavu paznehtů, ale na druhou stranu omezit vstřebávání mědi apod.
- Selen: 0,3 mg/kg sušiny krmiva, což při průměrném příjmu 22 kg sušiny/den dojnicí představuje požadavek 6,6 mg Se/krávu/krmný den.
Výsledky výzkumů a studií prokázaly, že dojnice, které dostávaly organický zinek a selen, měly v průběhu laktace nižší počet somatických buněk v mléce (pokles o 20 až 40 %). Dále bylo zjištěno, že krávy po otelení byly méně náchylné k mastitidám, dosahovaly vyšší dojivosti, lepší kvality mléka a také lépe zvládaly stresová období, mezi která patří zasušení, porod, nebo přechod na laktaci. Závěry studií můžeme rovněž potvrdit i v naší firmě MIKROP ČEBÍN, a to přímo výsledky z praxe. Na jedné ze sledovaných farem, která měla v určitém časovém úseku roku problémy se zdravím mléčné žlázy, jsme cíleně použili minerálně doplňkové krmivo (MDK) pro dojnice s optimálně vyladěným poměr organických a anorganických zdrojů selenu a zinku.
Účinek tohoto MDK byl ještě podpořen naším produktem ComfortBed – speciální bakteriálním kondicionérem do podestýlky, který zajišťuje vysokou úroveň hygieny ustájení. Z grafu 1 je patrný pokles obsahu somatických buněk v mléce v rozmezí pěti měsíců. Do krmné dávky bylo zařazeno MDK na přelomu měsíců října a listopadu, ve stejné době začalo ošetřování podestýlky krav přípravkem ComfortBed. Díky těmto opatřením bylo dosaženo v rámci pěti měsíců snížení počtu somatických buněk ve stádě z vysokého průměru 423 tis. SB/ml na 167 tis. SB/ml (graf 1). jednotlivá data jsou převzata od ČMSCH z kontroly užitkovosti.
ZÁVĚR
Snížení počtu obsahu SB mimo precizně nastavenou výživu krav a management dojení lze dosáhnout i optimalizací minerálně-vitaminové výživy krav, jako tomu bylo v našem případě zařazením organické formy selenu a zinku. Tyto minerály zlepšují imunitní odpověď, urychlují hojení tkání a chrání organismus před oxidačním stresem. Dalším výrazným prvkem, který přispěl k výraznému poklesu počtu SB, bylo zavedení aplikace hygienizačního přípravku ComfortBed do podestýlky ustájených krav, jehož cílem je jednoznačně zlepšit
hygienu ustájení a podpořit tak zdraví mléčné žlázy krav.